5% extra zľava pre členov klubu práve teraz Staň sa členom
Natiahnutý vs natrhnutý sval: Príčiny, liečba a návrat k behu

Natiahnutý vs natrhnutý sval: Príčiny, liečba a návrat k behu

12. 7. 2023 8 min. čítania

Natiahnutie či natrhnutie svalu je nočnou morou každého bežca. Aké sú najčastejšie príčiny svalových zranení, aká liečba je efektívna a kedy je možný návrat k behu?

Medzi najčastejšie zranenia bežcov patria natiahnutia alebo natrhnutia stehenného či lýtkového svalu. 

Príčiny svalových zranení

Svaly sú zložené zo svalových vláken, ktoré podliehajú svalovému tonusu keď beháš, posiluješ, alebo ješ. V každej situácií je tonus iný. Ak je tonus nadmerný, svaly sa nadmerne kontrahujú či zatuhnú a vznikne zranenie. Najčastejšími príčinami sú:

  • Dlhodobé preťaženie a únava svalov 
  • Neadekvátne zaťaženie (preťažovanie istých svalových skupín, zatiaľ čo iné svalové skupiny sú oslabené)
  • Podceňovanie bolesti svalov
  • Nedostatočné rozcvičenie pred pohybovou aktivitou
  • Deficit minerálov
  • Nedostatočná regenerácia

Natiahnutie vs. natrhnutie svalu

Bolesť, opuch a neschopnosť pokračovania fyzickej aktivity. Svalové zranenia sú bohužiaľ veľmi bežné u športovcov, ale môžu vzniknúť aj počas normálných aktivít ako chôdza, či spánok. Aký je rozdiel medzi natiahnutým, natrhnutým a roztrhnutým svalom?

1) Natiahnutý sval

V prípade natiahnutého svalu budú svalové vlákna nadmerne napnuté, bolestivé a následne stuhnuté. Pocit stuhnutosti bude pretrvávať v postihnutej oblasti počas niekoľkých dní a odporúča sa obmedziť fyzickú aktvitu na minimálne týždeň, pokým pocit tuhosti nepoľaví. Natahnutie svalu však nie je vážne zranenie. 

2) Natrhnutý a roztrhnutý sval

Natrhnutie, či kompletné roztrhnutie svalu je vážnejšie a bolestivejšie ako natiahnutie. Svalové vlákna sú natiahnuté za hranicu svojej elasticity a vytvoria sa v nich drobné, či väčšie trhlinky. Úplné roztrhnutie svalového vlákna, či svalu sa nazýva ruptúra a sprevádza ich okamžitá ostrá bolesť v mieste zranenia a neschopnosť pokračovania behu. Je dôležité čo najmenej namáhať a hýbať postihnutou obasťou. Po istom čase sa objaví opuch, hematóm, stuhnutie a bolestivosť pri dotyku. Najčastejšími príčinami sú dlhodobé preťaženie, únava a nedostatočná regenerácia. 

Nike_trénink_běh

Riziká zranenia svalov stehna a lýtka 

Stehenné a lýtkové svaly sú najviac namáhané počas behu. Obe svalové skupiny, kvadriceps femoris a svaly lýtka spolupracujú počas behu - do kopca, dole kopcom, aj na rovine. Z tohto dôvodu sú najviac náchylné na zranenia. Pri porušení svalového vlákna sa vyskytne bolesť a iné príznaky. Čo je potrebné vtedy uribiť? 

Ruptúra svalov: liečba 

Ruptúra lýtkového či stehenného svalu veľmi ovplyvní život bežca. V závislosti od veľkosti svalu bude liečba trvať 4-6 zýždňov. Avšak exaktná procedúra liečby a dĺžka hojenia svalu bude určená doktorom, ktorý bežca vyšetrí pomocou USG. Liečebný proces bude pozostávať z kľudového režimu. Ľudské telo je úžasné a dokáže sa vyliečiť. Pre množstvo bežcov je najnáročnejšie akceptovať diagnózu a dopriať si dostatok času a kľudu na vyliečenie svalov. 

Ako urýchliť liečenie zranených svalov?

Základom liečby je oddych, dostatok času a rehabilitácia. Ak chceš podporiť liečbu, môžeš zaradiť aj nasledovné doplnky: 

  • Použitie ľadu a vykladanie končatiny - Pri opuchu sa zranené miesto prikladá ľad na 15-20 minúť. Proces sa môže opakovať viackrát za deň.
  • Rázová terapia a magnetoterapia - Bezbolestné metódy liečby, ktoré pomáhajú obnove a tvorbe buniek a urýchľujú proces liečenia.
  • Kinesiotaping - Populárna metóda u bežcov a športovcov. Tejpy pomáhajú uľaviť od bolesti, napätia, zlepšujú stabilitu a znásobujú efekt fyzioterapie. 
  • Vyvážená a zdravá strava - Telo potrebuje veľa energie počas procesu liečenia. Sústreď sa na príjem makronutrientov - proteíny, sacharidy, tuky - a nadostatočnú hydratáciu. 
  • Dostatok vitamínov - Vitamín D, C, magnézium, kalcium, kvalitný rybí olej a kurkuma sú veľm efektívne. 
  • Kvalitný spánok - Počas spánku má telo priestor na regeneráciu a obnovu buniek.
  • Gély a maste - Môžeš si jemne masírovať či natierať postihnuté miesto. 

Prevencia je veľmi dôležitá sama o sebe. Svalové zranenie je zvyčajne výsledok predošlej aktivity, či už dlhodobé preťaženie, oslabené svaly, či svalové dysbalancie. 

Top4Running Tip: Ďalší častý problém bežcov je zápal okostice. Zisti o tom viac.

Zranění_svalu_rehabilitace_fyzioterapie

Liečba a rehabilitácia po zranení 

Po uplynutí kľudového režimu nasleduje proces rehabilitácie a postupného zaťažovania končatiny. Obmedzený pohyb končatiny bude viesť ku zníženiu mobility a strate svalovej hmoty.  Je dôležité dbať na posilnenie oslabených svalov a obnovu správnych pohybových vzorcov, s čím ti pomôže fyzioterapeut. Je dôležité nepodceniť rehabilitáciu, nenáhliť sa, dbať na kvalitný spánok, zdravú stravu a dostatok vitamínov.

Domáce liečenie zranení svalov

Ak chceš vyskúšať domáce recepty liečby, odporúčame ich pri svalových kŕčoch a natiahnutých svaloch. Ruptúry svalov sú vážne zranenia a pri nedostatočnom a nedôkladnom liečení budú viesť ku chronickým problémom. Z domácich liekov sa odporúča natieranie stuhnutých svalov slivovicou alebo levanduľovým olejom. Pozitívne efekty zahŕňajú úľavu od bolesti a urýchlenie regenerácie.

Návrat ku behu po zranení 

Určite rozmýšľaš kedy bude možný návrat k behu. Priprav sa fyzicky aj psychicky na trpezlivý návrat. Vo včasných fázach návratu sa sústreď na regeneráciu svalov viac ako na beh. Oslabené svaly si opäť potrebujú navyknúť na záťaž spojenú s behom. Zaraďuj systematický silový trénink, cviky na mobilitu a pracuj na základných pohybových vzorcov ako je chôdza, vstávanie, sadanie a podobne. V skratke, trojkombinácia posilňovania, stability a mobility s cieľom postupného zaťažovania svalov. Odporúčame pohybové aktivity konzultovať s lekárom a fyzioterapeutom. IAk prepáliš začiatok, zranenie sa môže vrátiť v omnoho vážnejšej podobe. 

Zranenia sú nepríjemnou súčasřou života bežcov, ale majú svoje pozitíva. Vďaka nim sa naučíš počúvať svoje telo, regenerovať a trénovať múdro a s rozvahou. 

Prečítaj si ďalšie bežecké články:


TRÉNINGOVÉ RADY